Przejdź do głównej zawartości

Wskaźniki

Wprowadzenie do tematu

W niniejszym rozdziale można znaleźć informacje dotyczące następujących tematów:

Przy niskich temperaturach zewnętrznych, wskazanie na wyświetlaczu zestawu wskaźników może się nieznacznie opóźniać, w porównaniu do sytuacji przy wyższych temperaturach zewnętrznych.

Informacje uzupełniające i ostrzeżenia:

Zestaw wskaźników

Rys. 10 Zestaw wskaźników w tablicy przyrządów: wariant 1Rys. 10 Zestaw wskaźników w tablicy przyrządów: wariant 1

Rys. 11 Zestaw wskaźników w tablicy przyrządów: wariant 2Rys. 11 Zestaw wskaźników w tablicy przyrządów: wariant 2

Najpierw należy przeczytać i zapoznać się ze wstępnymi informacjami i zasadami bezpieczeństwa .

Objaśnienie dotyczące wskaźników ⇒ rys. 10 lub ⇒ rys. 11

  1. Obrotomierz (obroty x 1000 na minutę w pracującym silniku).
    Początek czerwonego zakresu skali obrotomierza dla wszystkich biegów oznacza maksymalną, dopuszczalną liczbę obrotów dla silnika dotartego i rozgrzanego do temperatury roboczej. Przed osiągnięciem czerwonego zakresu należy włączyć kolejny, wyższy bieg, wybrać położenie dźwigni przełączania D, albo zdjąć nogę z pedału przyspieszenia ⇒ Ryzyko .
  2. Wskazania wyświetlacza
  3. Prędkościomierz (miernik prędkości jazdy).
  4. Przycisk regulacji zegara
    • Nacisnąć przycisk Panele / Zegar, aby zaznaczyć wskazanie godzin lub minut.
    • Nacisnąć przycisk 0.0 / SET, w celu dalszego nastawienia 5. W celu szybkiego przewijania, nacisnąć i przytrzymać
    • Ponownie nacisnąć przycisk Panele / Zegar, aby zakończyć nastawianie zegara.
  5. Przycisk zerowania dla wskazania licznika okresowego (trip).
    • Nacisnąć przycisk 0.0 / SET, aby nastawić 0.
  6. Wskazanie temperatury płynu chłodzącego w silniku Płyn chłodzący silnik (płyn chłodzący silnik), albo wskazanie poziomu autogazu Płyn chłodzący silnik w samochodzie z silnikiem na autogaz (tankowanie paliwa).
  7. Wskazanie poziomu paliwa (tankowanie paliwa).

Wskazania wyświetlacza

Rys. 12: A: otwarta pokrywa przedziału silnikowego, B: otwarta pokrywa tylna, C: otwarte przednie lewe drzwi, D: otwarte tylne prawe drzwi (tylko w wersji czterodrzwiowej)

Rys. 12: A: otwarta pokrywa przedziału silnikowego, B: otwarta pokrywa tylna, C: otwarte przednie lewe drzwi, D: otwarte tylne prawe drzwi (tylko w wersji czterodrzwiowej)

Najpierw należy przeczytać i zapoznać się ze wstępnymi informacjami i zasadami bezpieczeństwa .

Na wyświetlaczu zestawu wskaźników ⇒ rys. 10 2 lub ⇒ rys. 11 2, w zależności od wyposażenia samochodu, mogą pojawić się rózne informacje:

Otwarte drzwi, pokrywa przedziału silnikowego i pokrywa tylna

Po odblokowaniu samochodu i w czasie jazdy, na wyświetlaczu zestawu wskaźników pokazane zostaną otwarte drzwi oraz otwarta pokrywa przedziału silnikowego lub pokrywa tylna i w razie potrzeby zostaną zasygnalizowane akustycznie. W zależności od wersji zestawu wskaźników, wskazanie może się różnić

Legenda do ⇒ rys. 12:patrz
A
STOP! Nie jechać dalej!

Nie jechać dalej!

Pokrywa przedziału silnikowego otwarta, albo nieprawidłowo zamknięta.

Przygoowanie do prac w przedziale silnikowym
B
STOP! Nie jechać dalej!

Nie jechać dalej!

Pokrywa tylna otwarta, albo nieprawidłowo zamknięta.

Pokrywa tylna
B
STOP! Nie jechać dalej!

Nie jechać dalej!

Drzwi samochodu otwarte, albo nieprawidłowo zamknięte.

Drzwi

Ostrzeżenia i informacje tekstowe

Po włączeniu zapłonu, albo podczas jazdy sprawdzany jest stan niektórych funkcji w samochodzie i kontrolowany stan elementów samochodu. Niesprawności wskazywane są na wyświetlaczu zestawu wskaźników, za pomocą czerwonych i żółtych symboli ostrzeżeń z informacjami tekstowymi (⇒ Lampki ostrzegawcze i kontrolne), a w razie potrzeby również sygnalizowane akustycznie. W zależności od wersji zestawu wskaźników, wskazanie może się różnić.

Rodzaj komunikatuKolor symboluObjaśnienie
Komunikat ostrzeżenia o priorytecie 1.CzerwonySymbol miga lub świeci się - częściowo razem z dźwiękami ostrzeżenia.
STOP! Nie jechać dalej!

Nie jechać dalej! Istnieje niebezpieczeństwo ⇒


Sprawdzić uszkodzoną funkcję i usunąć przyczynę. W razie potrzeby wezwać fachową pomoc.
Komunikat ostrzeżenia o priorytecie 2.ŻółtySymbol miga lub świeci się - częściowo razem z dźwiękami ostrzeżeń.
Błędne funkcje lub braki płynów eksploatacyjnych mogą być przyczyną uszkodzeń w samochodzie i niesprawności samochodu! ⇒ Ryzyko !
Niesprawne funkcje należy sprawdzić możliwie niezwłocznie. W razie potrzeby wezwać fachową pomoc.
Informacja tekstowaInformacje o różnych procesach w samochodzie.

Wskazanie liczby kilometrów

Licznik kilometrów łączynych rejestruje całą drogę pokonaną przez ten samochód.

Czas zegarowy

  • Nacisnąć przycisk Panele / Zegar, aby zaznaczyć wskazanie godzin lub minut ⇒ rys. 10 4 albo ⇒ rys. 11 4.
  • Nacisnąć przycisk 0.0 / SET, w celu dalszego pzełączania ⇒ rys. 10 5 albo ⇒ rys. 11 5. W celu szybkiego przewijania, nacisnąć i przytrzymać.
  • Ponownie nacisnąć przycisk Panele / Zegar, aby zakończyć nastawianie zegara.

Licznik okresowy (trip) wskazuje liczbę kilometrów (mil), przejechanych od ostatniego wyzerowania licznika okresowego. Miejsce po kropce wskazuje odcinki 100 metrowe (1/10 mili).

Wskaźnik temperatury zewnętrznej

Przy temperaturach zewnętrznych poniżej +4°C (+39°F), we wskazaniu temperatury zewnętrznej pojawia się dodatkowo „symbol kryształu lodu” (ostrzeżenie o śliskiej jezdni). Ten symbol początkowo miga i następnie świeci się, aż temperatura zewnętrzna wzrośnie powyżej +6°C (+43°F) ⇒ . Jeżeli samochód stoi albo jedzie z bardzo małą prędkością, ze względu na ciepło promieniowania silnika, wyświetlana temperatura może być nieco wyższa od rzeczywystej temperatury zewnętrznej. Zakres pomiarowy wynosi od -40°C (-40°F) do +50℃ (+122°F).

Położenie dźwigni przełączania

Wybrane położenie dźwigni przełączania zosanie pokazane z boku, obok dźwigni i może się dodakowo pojawić na wyświetlaczu zestawu wskaźników. w Położeniach D i S oraz Tiptronic, na wyświetlaczu może zostać pokazany wybrany bieg.

Zalecenie zmiany biegu (przekładnia ręczna)

Na wyświetlaczu zestawu wskaźników, w czasie jazdy może pojawić się zalecenie zmiany biegu, ze względu na oszczędność paliwa ⇒ Przełączanie.

Wskazanie prędkości wtórnej (mph lub km/h)

W czasie jazdy, oprócz wskazania prędkościomierza można dodatkowo wyświetlać prędkość jazdy w innych jednostkach miary (mph lub km/h). W tym celu w menu Ustawienia zaznaczyć punkt Prędkość wtórnaSystem informacyjny Volkswagen. Samochód bez wskazania menu w zestawie przyrządów:

  • Uruchomić silnik
  • Przycisk Panele / Zegarnacisnąć trzykrotnie. Wskazanie całkowitej liczby kilometrów miga na wyświetlaczu zestawu wskaźników.
  • Przycisk 0.0 / SET nacisnąć jeden raz. W miejscu wskazania całkowitej liczby kilometrów na krótko mojawia się „mph” albo „km/h”.
  • W ten sposób uaktywnione zostaje wskazanie prędkości wtórnej. Wyłączenie dbywa się w taki sam sposób.

W wersjach modelowych dla krajów, w których ciągłe wskazanie prędkości wtórenj wymagane jest przepisami, wskazania nie można wyłączyć.

Wskazanie statusu dla systemu Start-Stop

Na wyświetlaczu zestawu wskaźników pojawia się informacje na temat aktualnego stanu ⇒ System Start-Stop.

Wskazanie statusu aktywnego zarządzania cylindrami (ACT)

W zależności od wyposażenia, w niektórych samochodach, dodatkowo na wyświetlaczu zestawu wskaźników pojawia się aktualna liczba aktywnych cylindrów, np. Tryb 2-cyl., albo Tryb 4-cyl.. W tym celu w menu MFA należy wybrać punkt menu Chwilowe zużycie paliwa, Średnie zużycie paliwa, albo ZasięgSystem informacyjny Volkswagen.

Montowane są różne zestawy przyrządó, stąd wersje wykonania i wskazania wyświetlacza mogą być odmienne. Na wyświetlaczu bez ostrzeżeń i informacji tekstowych, niesprawności wskazywane są wyłącznie za pomocą lampek kontrolnych.

Jeżeli wystąpiło kilka komunikatów ostrzeżeń, symbola pojawiają się kolejno, pzez kilka sekund. Symbole pojawiają się tak długo, aż przyczyna zostanie usunięta.

Wskazanie terminów przeglądu

Najpierw należy przeczytać i zapoznać się z wstępnymi informacjami i zasadami bezpieczeństwa

Wskazanie terminu przeglądu pojawia się na wyświetlaczu zestawu przyrządów ⇒ rys. 10 2 lub ⇒ rys. 11 2

Terminy przeglądów w samochodzie Volkswagen podzielone są na dwie kategorie: przegląd, podczas którego następuje wymiana oleju silnikowego (Serwis z wymianą oleju) i przegląd podstawowy bez wymiany oleju (Przegląd). Wskazanie terminu przeglądu informuje wymianę oleju silnikowego i o następnym przypadającym przeglądzie. Terminy przeglądów są dodatkowo podane w Książce przeglądów serwisowych (i w nalepce na słupku drzwiowym w samochodzie).

Który termin przeglądu zostanie aktualnie wyświetlony, w samochodzie bez komunikatów tekstowych można odczytać na wyświetlaczu zestawu wskaźników w górnej prawej części wskazania wyświetlacza:

  • 1: Wymiana oleju z przeglądem.
  • 2: Przegląd.

Samochody ze stałym terminem wymiany oleju z przeglądem mają nadane stałe terminy przeglądów.

Samochody ze zmiennym terminem wymiany oleju z przeglądem (serwisem LongLife zależnym od czasu lub przebiegu) mają terminy przeglądów ustalane indywidualnie. Wraz ze zmiennym terminem wymiany oleju z przeglądem (serwisem LongLife), firma Volkswgagen zastosowała technologię, dzięki której wymianę oleju z przeglądem wykonuje się dopiero, kiedy samochód tego wymaga. Jednocześnie, dla ustalenia terminu przeglądu (maks. 2 lata) uwzględniane są indywidualne warunki eksploatacji oraz indywidualny styl jazdy.

Sygnalizacja przeglądu pojawia się po raz pierwszy na 20 dni przed osiągnięciem terminu przeglądu. Wyświetlana pozostała droga zostaje zawsze zaokrąglona do 100 km, a pozostały czas do całych dni. Aktualny komunikat o przeglądzie można odpytać dopiero po 500 km od wykonanego przeglądu. Do tego momentu pojawiają się tylko kreski na wyświetlaczu.

Przypomnienie o przeglądzie

Kiedy nadejdzie termin przeglądu, po włączeniu zapłonu pojawi się przypomnienie o przeglądzie. W samochodzie bez komunikatów tekstowych na wyświetlaczu zestawu wskaźników pojawia się symbol klucza Klucz ze wzkazaniem w km i symbolem zegara Zegar z podaniem liczby dni do przeglądu. Podana liczba kilometrów jest ilością, którą można jeszcze pokonać do najbliższego terminu przeglądu. Dodatkowo, w górnej prawej części wskazania wyświetlacza pokazane zostanie, dla którego terminu przeglądu obowiązuje przypomnienie (1 - dla wymiany oleju z przeglądem, 2 - dla przeglądu).

Kiedy przypomnienie o przeglądzie pokazane zostanie dla obu terminów przeglądów (wskazanie 1 i 2 w górnej prawej części na wyświetlaczu zestawu wskaźników), w samochodzie bez komunikatów tekstowych obowiązuje ilość kilometrów i wskazanie dni do bezpośrednio najbliższego terminu przeglądu

W samochodzie z komunikatami tekstowymi na wyświetlaczu zestawu wskaźników pojawia się: Wymiana oleju, albo Przegląd za --- km, albo --- dni.

Wizyta w serwisie

Kiedy nastąpi termin przeglądu, po włączeniu zapłonu odzywa się sygnał dźwiękowy i przez kilka sekund pojawia się migający symbol klucza Klucz. W samochodzie z komunikatami tekstowymi na wyświetlaczu zestawu wskaźników pojawia się Wymiana oleju teraz!, albo Przegląd teraz!.

Sprawdzenie komunikatu o przeglądzie

Przy włączonym zapłonie, wyłączonym silniku i w stojącym samochodzie można sprawdzić aktualny komunikat o przeglądzie:

  • Przycisk Panele / Zegarw zestawie wskaźników naciskać tyle razy, aż pojawi się symbol klucza Klucz i cyfra 1 w górnej prawej części wyświetlacza. Wyświetlone wartości obowiązują dla wymiany oleju z przeglądem.
  • Ponownie nacisnąć przycisk Panele / Zegarw zestawie wskaźników. Pokazany zostanie symbol klucza Klucz i w górnej prawej części wskazania wyświetlacza, cyfra 2. Wyświetlone wartości obowiązują dla przeglądu.
  • ALBO: wybrać menu Ustawienia
  • W menu podrzędnym Serwis wybrać punkt Info.

Przekroczony termin przeglądu wyświetlany jest ze znakiem ujemnym przed liczbą kilometrów albo dni.

Wyzerowanie wymiany oleju z przeglądem

Jeżeli wymiana oleju z przeglądem nie została wykonana przez partnera Volkswagen, można ją wyzerować w następujący sposób:

W samochodzie z komunikatami tekstowymi:

  • Wyłączyć zapłon
  • Nacisnać przycisk 0.0 / SET w zestawie wskaźników i przytrzymać.
  • Ponownie włączyć zapłon. Zwolnić przycisk 0.0 / SET. Dodatkowe pytanie w zestawie wskaźników potwierdzić przyciskiem OK/RESET w dźwigni wycieraczek albo przyciskiem OK w kierownicy wielofunkcyjnej.

W samochodzie bez komunikatów tekstowych:

  • Wyłączyć zapłon.
  • Nacisnąć przycisk 0.0 / SET w zestawie wskaźników i przytrzymać.
  • Ponownie włączyć zapłon.
  • Puścić przycisk OK i w ciągu około 20 sekund nacisnąć przycisk Panele / Zegar.

Wskazania przeglądu nie zerować między terminami przeglądów, inaczej może dojść do błędnych wskazań.

Kiedy przy obowiązującym zmiennym terminie wymiany oleju z przeglądem (ważnym serwisie LongLife) wskazanie terminu przeglądu zostanie wyzerowane ręcznie, uaktywniony zostanie „stały termin wymiany oleju z przeglądem” (serwis zależny od czasu lub przebiegu). Termin przeglądu nie będzie już wyznaczany indywidualnie ⇒ zeszyt Książka przeglądów serwisowych.

Wyzerowanie przeglądu

Jeżeli przegląd nie został wykonany przez partnera Volkswagen, można go wyzerować w następujący sposób:

W samochodzie z komunikatami tekstowymi:

  • Wyłączyć zapłon
  • Włączyć światła awaryjne
  • Nacisnąć przycisk 0.0 / SET w zestawie wskaźników i przytrzymać.
  • Ponownie włączyć zapłon.
  • Zwolnić przycisk 0.0 / SET
  • Dodatkowe pytanie w zestawie wskaźników potwierdzić przyciskiem OK/RESET w dźwigni wycieraczek albo przyciskiem OK w kierownicy wielofunkcyjnej.
  • Wyłączyć światła awaryjne

W samochodzie bez komunikatów tekstowych:

  • Wyłączyć zapłon.
  • Włączyć światła awaryjne.
  • Nacisnąć przycisk 0.0 / SET w zestawie wskaźników i przytrzymać.
  • Ponownie włączyć zapłon.
  • Puścić przycisk 0.0 / SET i w ciągu około 20 sekund nacisnąć przycisk Panele / Zegar.
  • Wyłączyć światła awaryjne.

Komunikat o przeglądzie gaśnie po kilku sekundach, podczas pracy silnika, podczas pracy silnika albo po naciśnięciu przycisku OK/RESET wdźwigni wycieraczek, albo po naciśnięciu przycisku OK w kierownicy wielofunkcyjnej.

Kiedy akumulator w samochodzie ze zmiennym terminem wymiany oleju z przeglądem (z serwisem LongLife) przez dłuższy czas był odłączony, nie jest możliwe żadne czasowe ograniczenie dla następnych przeglądów. Wskazania przeglądów mogą więc zawierać błędne obliczenia. W takiej sytuacji należy zapoznać się z maksymalnymi dopuszczalnymi okresami przeglądów ⇒ zeszyt Ksiązka przeglądów serwisowych.


Przydatne linki: